Sloh na téma: odkud pocházím - Žihle

19. května 2013 v 11:39 | Fido |  Co píše sám život
Místo, se kterým vás chci seznámit je má rodná obec Žihle, která kdysi dávno byla povýšená na městečko Ferdinandem I. Habsburským, ale dnes je pouze obcí. Pokud si najdete Žihli na mapě (nejlépe turistické) zjistíte, že se nachází v lesnaté krajině a nedaleko protéká řeka Střela s krásným údolím. Máme zde v žihelském lese dva obrovské žulové útvary, kterým se u nás přezdívá Dědek a Bába. Pokud byste si udělali procházku zjistíte, že po lese je takových útvarů mnohem více například Viklany nebo třeba Skalní městečko.
Stojíme na mém nejoblíbenějším místě, které je dokonce výše než jsou jehličnaté stromy ,které jakoby chránili Žihli před zraky ostatních. Odtud je nekrásnější výhled na celou obec, která je vidět v dálce pod námi. Lesy, louky a pole lemují Žihli kolem dokola a skrývají jí v údolí před zraky všech. Doléhá sem odbíjení kostelního zvonu, štěkot psů a v dálce je vidět vlak.
Obec má tvar písmene "Y" a na nejvzdálenějším konci od nás se nachází již zmíněný kostel, který je zasvěcený sv. Václavu. Má krásně žlutou barvu, která je doplněná bílým lemováním. U paty kostela stojí obecní úřad a kousek za ním stojí renesanční zámeček, který se už pomalu rozpadá. Pozadí mu dělá sídliště, spousta bytovek a dětské hřiště z kterého až sem slyším dětský křik a smích. Když pujdeme po chodníku podél hlavní silnice mineme autobusovou zastávku a dojdeme na rozcestí, když se vydáme vlevo půjdeme kolem fotbalového hřiště a hřbitova až na konec Žihle, kde by jsme mohli pokračovat dál a došli by jsme třeba k řece Střele, ale dnes vám chci ukázat Žihli..
Vpravo od nás se nachází základní škola, kterou jsem 9 let navštěvovala i já. Vedle školy je obrovská tělocvična, kde se nachází mé druhé nejoblíbenější místo, kde už od dětství trénuji basketbal. Trávím tam veškerý svůj volný čas kdy jsem doma, proto je můj popis Žihle velmi stručný.
Kousek od základní školy se nachází mateřská školka, kterou jsem i já kdysi dávno navštěvovala a je propojená s nově zbudovanou jídelnou, kde se vaří pro celou obec. Je zde i krásné nově vybudované hřiště pro mateřskou školku a hned za ním se za stromy krčí neudržované hřiště s basketbalovým košem a s tyčemi připravené až k nim někdo připevní síť na volejbal. Když projdete brankou ocitnete se u vlakového nádraží, kde stačí jen nasednout na vlak a odjet.
Má prohlídka obcí ale neskončila a tak se vydáváme přes železniční trať okolo mého domu ve kterém jsem vyrůstala. Bílý domek s obrovskou zahradou, kde ve voliérách křičí pestrobarevní papoušci a přes plot na nás kouká můj čtyřnohý přítel.
Cesta začíná prudce stoupat a vydáváme se k lesu. Náhle odbočíme z hlavní silnice na malé odpočívadlo, vylezeme po malé skalce a mezi šípkovými keři si prorazíme cestu na vrchol lomu. Jsme tu! Nádherný výhled na mé rodné město z mého nejoblíbenějšího místa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama